Oralna hirurgija
Oblast stomatologije koja podrazumeva sprovođenje operativnih zahvata u okviru vilice naziva se oralna hirurgija. Specijalista oralne hirurgije zadužen je za hirurško vađenje zuba, dok stomatolog opšte prakse može da interveniše u situacijama kada nije potreban hirurški zahvat da bi se zub izvadio.
Endodontski tretman –
lečenje zuba
Stomatolog opšte prakse procenjuje da li treba da se obavi zahtevnija intervencija koja podrazumeva oralno hirurški zahvat. Ovaj zahvat obavlja se isključivo u komplikovanijim slučajevima.
Kada je potrebna operacija desni i hirurška intervencija parodontopatije, oralna hirurgija nalazi svoju primenu. Ugavnom se hirurške intervencije obavljaju rutinski, a samo u izuzetnim slučajevima potrebno je više napora.
Uz lokalnu anesteziju, pacijent ne mora da brine, jer tada ništa boli. Dužina oporavka zavisi od intervencije, a po završetku zahvata, pacijent odlazi kući i u skladu sa uputstvima stomatologa nastavlja svoj oporavak.
Primena oralne hirurgije
Postoji nekoliko zahvata koje podrazumeva oralna hirurgija:
- Vađenje korena zuba
- Vađenje umnjaka
- Cistektomija
- Frenktomija
- Apikotomija - resekcija vrha korena zuba
Hirurško vađenje umnjaka
Jedna od najčešćih intervencija u oblasti oralne hirurgije jeste hirurško vađenje umnjaka. Često je ova intervencija i najbolje rešenje za ljude kojima umnjaci prave problem.
Treći molari, poslednji zubi u vilici ili umnjaci predstavljaju osme zube u vilici. Niču mnogo kasnije u odnosu na ostale zube. Uglavnom niču u dvadesetim godinama, pa zbog toga što su ljudi zreliji i umniji, ovi zubi su i dobili svoj naziv.
Funkcionalni značaj umnjaka u vilici skoro je minimalan, a često se kaže za ove zube da su evolutivna zaostavština, jer uglavnom zadaju problem ljudima.
Nekada u vilici nema dovoljno mesta za umnjake, pa zbog toga mogu imati negativan uticaj na susedne zube. Parodontalni džepovi, sabijanje susednih zuba i kamenca na sedmicama posledice su krivog rasta umnjaka.
Upale, ciste i druga oboljenja mogu takođe biti posledica rasta poslednjih zuba u vilici. Kada počnu da rastu umnjaci, između njih i desni može da se pojavi prostor u kojem je teško hranu očistiti, te nekada dolazi i do pojave upale pericoronitis, a nekada i do nastanka ciste.
Međutim, treći molari mogu da izrastu normalno i bez nekih većih problema. U takvim slučajevima intervencije nisu potrebne. Svakako, održavanje oralne higijene je uvek na prvom mestu, bez obzira ako je položaj umnjaka malo teži.
Da bi se izbegle dodatne kompikacije, a ustanovi se da nema dovoljno mesta za umnjake u vilici, onda se preporučuje hirurško vađenje umnjaka. U takvim situacijama osnovna metoda vađenja zuba pomoću klešta nije moguća, stoga se pribegava hirurškom zahvatu. Desni se moraju zaseći kako bi se pristupilo zubu, a onda sledi njegovo vađenje. Po završetku intervencije, rana se zašiva. Oporavak uglavnom traje 7 dana, a onda se konci uklanjaju.
- Trudite se da ne ispirate usta;
- Stavljajte hladne obloge;
- Sačekajte da dejstvo anestezije prođe, pa jedite mekšu hranu
- Trudite se da ne ispirate usta;
- Stavljajte hladne obloge;
- Ne uzimajte analgetike i antibiotike bez konsultacije sa stomatologom.