FLUORIZACIJA ZUBA – ŠTA JE I KAD SE RADI
Fluor je mineral koji se prirodno javlja u hrani i vodi. Svakodnevnim unosom određene hrane kao i vode za piće, iz česme, obnavljamo mineralizaciju zuba. Medjutim, isto tako, svakodnevno, zubi, odnosno zubna gleđ, gube izvesnu količinu minerala i ovaj proces je poznat kao demineralizacija. Do demineralizacije dolazi kada kiseline – formirane iz naslaga bakterija i šećera u ustima – napadaju gleđ.
Čvrste naslage na zubima ustvari predstavljaju kamenac, te je ciscenje kamenca još jedna od najčešćih stomatoloških intervencija. Previše demineralizacije bez dovoljno remineralizacije koja bi obnovila zubnu gledj dovodi do propadanja zuba, a da bismo sprečili ili zaustavili ovaj proces potrebna nam je fluorizacija zuba.
Fluor se koristi u prevenciji propadanja zuba tako što čini zube otpornijima na napade kiselina. Fluor takodje zaustavlja i rano propadanje zuba, te je decija stomatologija polje na kom se fluoru pridaje najviše pažnje. Kod dece ispod 6 godina, fluor učestvuje u razvoju stalnih zuba, i tako otežava kiselinama da demineralizuju zube. Fluor takodje pomaže ubrzanju remineralizacije kao i ometanju razvoja kiseline na već izraslom zubu, i kod dece i kod odraslih.
U kom obliku je fluor dostupan?
Kao što je već rečeno, fluor se nalazi u hrani i u vodi. Takođe, moguće ga je direktno naneti na zube sa fluoridnim pastama za zube i tečnostima za ispiranje usta.
Stomatolog u ordinaciji može da primeni fluor na zube u vidu gela, želea ili rastvora i tako se izvrši fluorizacija zuba. Ovi tretmani sadrže mnogi veći nivo fluora nego količina koja se može naći u pastama za zube i tečnostima za ispiranje usta.
Fluor se još može naći u obliku tableta, a moguće je i dodatno fluorisanje vode za piće, ali u ovim slučajevima se konsultujete sa svojim stomatologom.
Kako izgleda tretman fluorizacije kod stomatologa?
Fluorizacija zuba je stomatološki tretman kojim se usporava propadanje zuba. Međutim ovaj tretman ne može u potpunosti da spreči nastanak karijesa. Kako savetuje decija stomatologija – ovaj tretman najbolje sprečava pojavu karijesa ukoliko dete takođe koristi odgovarajuću količinu paste za zube sa fluorom, ukoliko koristi konac za zube, ide na redovne preglede i zdravo se hrani.
Kako kod dece tako i kod odraslih, pre tretmana potrebno je u potpunosti sanirati sve moguće probleme, a ciscenje kamenca takođe spada pod obaveznu pripremu. S obzirom da se kamenac na mlečnim zubima skoro i ne taloži, ciscenje kamenca kod male dece može i da se preskoči.
Fluor se nanosi na sve delove zuba specijalnom četkicom, kako to primenjuje decija stomatologija, ili se gel/žele stavi u aplikatore, za odrasle osobe. Potrebno je gel držati u ustima nekoliko minuta kako bi se izvršio proces remineralizacije.
Nakon završenog tretmana, ispljunuti sadržaj iz usta i ne preporučuje se konzumiranje hrane u narednih 30 minuta.
Koliko puta godišnje će se ovaj tretman ponavljati zavisi od stepena problema kod osobe, ali preporuka je da se minimalno, kao i u preventivne svrhe, ovaj proces odradi makar jednom godišnje.
Kada je unos fluora najbitniji?
Veoma je bitno da novorođenčad i deca između 6 meseci uzrasta i 16 godina starosti budu izložena unosu fluora. Ovo je neki vremenski okvir u kom izlaze mlečni i stalni zubi. Međutim, fluor je bitan i za odrasle, takodje. Nova istraživanja pokazuju da je fluor iz pasti za zube, tečnosti i tretmana bitan kako za sprečavanje propadanja zuba tako i za jačanje zuba koji tek izbijaju.
Dodatno, osobe sa određenim stanjima mogu da budu više izložene propadanju zuba i stoga bi njima itekako koristio ovaj tretman – fluorizacija zuba. To su osobe sa sledećim problemima:
- Suva usta – ta stanja imaju svoje posebne nazive, između ostalog mogu biti posledica upotrebe droga ili pak lekova za visok pritisak. Čak i tretmani radijacijom u predelu glave i vrata mogu da doprinesu propadanju zuba. Manjak pljuvačke onemogućava ispiranje manjih delova hrane koji se zadrže u ustima, te samim tim ne postoji mogućnost neutralizacije kiselina.
- Bolesti desni – usled bolesti desni vaši zubi i koren zuba može više da bude izložen bakterijama i samim tim i propadanju.
- Ukoliko jednom godišnje ili jedno u dve godine imate karijes na zubima vrlo je moguće da vam potreban tretman fluorizacije zuba.
- Prisutnost krunica i/ili mostova ili proteza: ovi tretmani mogu da dovede zube u rizik od propadanja – kada hrana udje izmedju krunice i zubne površine ili oko proteza.
Posavetujte se sa vašim stomatologom da li vam je potrebna fluorizacija zuba. Ako niste sigurni i ipak vam treba pouzdana i renomirana stomatoloska ordinacija, Beograd svakako pruža pregršt izbora.
Da li postoje neki rizici kod upotrebe fluora?
Fluor je bezbedan i učinkovit kada se upotrebljava po uputstvu, ali može da bude opasan u većim količinama (toksična doza zavisi od osobe do osobe odnosno od kilaže). Iz ovog razloga, važno je da roditelji nadgledaju kada deca upotrebljavaju proizvode sa fluorom i da ih drže van njihovog domašaja, posebno za decu ispod 6 godina.
Zatim, previše fluora može da izazove defekte u zubnoj gledji od jedva vidljivih belih tačkica do veoma uočljivih braon mrlja. Decija stomatologija češće otkriva ova stanja jer su uobičajena kod dece ispod 6 godina.
Međutim, budite svesni da je veoma teško doći do opasne količine unosa fluora jer svi proizvodi u kući koji su vam dostupni sadrže nizak nivo. Pa ipak, ukoliko ste u nedoumici ili brinete o unosu fluora za vas ili vaše dete, svaka stomatoloska ordinacija – Beograd, kao i širom Srbije, posavetovaće vas šta je ispravno učiniti.